Verejný priestor / april 2016 / STUPAVA

Záhrada pri knižnici

Knižnica sa nachádza v bratislavskom kraji v meste Stupava. Malá knižnica rekonštruovaná v malom meštiackom dome, ktorá oplýva nielen zbierkami kníh ale i kaviarňou.

Pojem verejného priestoru pri knižnici nemusí byť zdanlivo tak jednoduchý ako na prvé počutie môže byť. Zlučujú sa v danom priestore viaceré funkcie ako: terasa (kaviareň), priestor pre edukačné účely ale i odpočinok a chvíľka oddychu v ľubovoľnom priestore plnom ticha a pokoja.  

Vytvorením predelov miest určených pre rôzne aktivity priniesol separovanie a zároveň i príjemné zatienenie v horúcich dňoch. Rozdelenie priestorov na funkčné zóny podľa intenzity používania a zamerania priestorov rozdelilo priestor na celky. Zatienená pavlač so zelenou stenou alebo pergola porastená popínavkami  prináša miesta, zákutia ako stvorené pre čítanie kníh. Pre tých, ktorí sa necítia dobre pod prestrešením, je tu priestor, v ktorom sú umiestnené na pravidelne kosenom trávniku kreslá a sedačky, pod stromami. Hranice areálu, tvorené zo stromov a krov izolujú areál od okolitého života. Vytvorený raj ponúka každej vekovej kategórii priestor pre realizáciu všetkých aktivít.