balkón / Máj 2017 / BRATISLAVA

Jedlý balkón

Vždy nás poteší, keď príde požiadavka na návrh jedlého balkóna. Priestor sa nielenže ozelení, navyše ponúkne majiteľom aj ďalšiu pridanú hodnotu v podobe úžitkových plodín a bylín. Tak tomu bolo aj pri tomto návrhu riešenia zeleného balkóna vedľa trhoviska Miletička.

Balkón sa nachádza na 6. poschodí panelového domu so vstupom z kuchyne. Pôvodný stav predstavoval prázdny vykachličkovaný priestor s kovovým zábradlím. Požiadavka bola vytvoriť príjemné miesto na relax, večerné posedenie pri vínku a zároveň zásobáreň čerstvej zeleniny a byliniek na varenie. Balkón sme prerobili od podlahy, a to doslova. Na pôvodné kachličky sa položila drevená ľahko zostaviteľná podlaha, vďaka ktorej sa na balkón dá vstúpiť aj na boso. V návrhu sme vytvorili 2 rady kochlíkov, jeden zavesený na vonkajšej strane zábradlia, druhý položený na zemi z vnútornej strany zábradlia. Týmto sa vytvoril vizuálne izolovanejší priestor, ktorý pôsobí príjemnejšie a zároveň vďaka spodnej bariére kochlíkov z balkóna nič len tak ľahko nevypadne. Po krajoch balkóna sme doplnili samostatne stojace črepníky na výsadbu paradajok.

Zaplniť kochlíky bylinkami nebolo ťažké, hneď vedľa bytu sa predsa nachádza trhovisko. V priebehu jedného doobedia sme mali nakúpené a vysadené. Ostávala už len posledná časť – vybrať vybavenie balkóna. Do rohu sa umiestnil tuli vak na leňošenie a do stredu balkóna stolík s dvoma stoličkami. Doplnili sa vonkajšie svetielka, sviečky, deky a drobné doplnky. V priebehu niekoľkých dní vznikol zelený priestor uprostred mesta, ktorý ponúka ako úžitok tak aj relax.