balkón / MAR 2017 / BRATISLAVA

Terasa v Starom Meste

Keď nám na stole pristála požiadavka ozeleniť terasu v historickom centre Bratislavy, neskrývali
sme nadšenie. Príležitostí na projekty v Starom meste je naozaj málo a preto sú tak cenné. Keď sme zistili, že z terasy je výhľad na Dunaj s Mostom SNP, projekt sme si ešte viac obľúbili.

Terasa sa nachádza na najvyššom poschodí mestského domu hneď vedľa Hotela Devín a budovy SNG. Rozlohou veľká plocha s dláždeným povrchom už v pôvodnom stave zahŕňala pevne ukotvené kamenné kochlíky s náletovou zeleňou. V prvej fáze sa kochlíky vyčistili od náletovej zelene a nanovo premaľovali. Ponechali sme vzrastlé rastliny, ktoré už boli na podmienky terasy adaptované. Existujúce rastliny sme v návrhu doplnili výsadbou dlhokvitnúcich trvaliek a tráv znášajúcich priame slnečné žiarenie a sucho. Práve priame slnko a letné horúčavy boli najväčším limitom návrhu. K fasáde budovy sme umiestnili
popínavý pavinič, ktorý časom vytvorí kompaktnú zelenú stenu a prispeje k lepšej mikroklíme celého priestoru. Aby terasa plnila okrem okrasnej aj úžitkovú funkciu, na okenné rámy sa umiestnili črepníky s bylinkami.

Majiteľka si na terasu vlastnoručne vytvorila vonkajší stôl s posedením a exteriérové osvetlenie svetelnou reťazou so žiarovkami. Na takej terase by ste si jednoducho radi posedeli.