Jun 9, 2018
/
Záhrada

Zázračný Amelanchier

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

Základné informácie

↕ 4-6 m, ↔ 4-6 m

listnatý opadavý ker

Kvety: výrazné biele

Kvitnutie: apríl - máj

Nároky: slnko, polotieň

Pôda: dobre rastie na ľahkých, úrodných, vlhkých, ale dobre priepustných neutrálnych až kyslých pôdach

Prečo je taký obľúbený?

Muchovníky môžeme pestovať či už v úžitkovej alebo v okrasnej záhrade. Sú veľmi obľúbené kvôli plodom, ale aj vďaka ich dekoratívnemu habitu, ktorý si zachovávajú počas celého roka. Na jar zaujmú bielymi kvetmi, pričom kvitnú ešte pred olistením. Krík je nimi doslova obsypaný.

Po jeho odkvitnutí sa objavujú lístky sviežej zelenej farby a potom nasledujú plody. Plody dozrievajú pomaly začiatkom júna až do augusta a majú výraznú tmavobordovú farbu, čo predstavuje tiež pekný kontrast voči zelenej farbe listov. Po dozretí krík ostáva zelenej farby až do jesene, kedy sfarbenie pomaly prechádza do oranžového a červenkastého odtieňu. Amelanchier je mrazuvzdorný. Patrí medzi kry, ktoré vedia rýchlo dobre zakoreniť a vytvára bohatý koreňový systém, vďaka ktorému zabraňuje erózii.

Ako ho môžeme pestovať?

Ak chceme zachovať nižší vzrast kríku, je potrebné pravidelné orezávanie ešte pred pučaním kvetov. Dá sa pestovať aj ako viackmenný krík, ktorý výrazne vynikne v okrasnej záhrade. Vďaka jeho rýchlemu rastu a hustému olisteniu je vhodný na použitie do živých plotov. Vytvára taktiež domov pre drozdy a rôzne spevavce.

Neodporúča sa okopávať v jeho okolí, nakoľko plytko korení a môže sa tým poškodiť koreňový systém. Pre jeho bujnejší rast a dobrú produkciu plodov potrebuje pôdu s vysokým obsahom humusu. Inak nie je náročný na pôdu a dokáže prežiť aj v ťažkej ílovitej. Vyžaduje si slnečné až poloslnečné stanovisko.

Je dôležité, aby sa odstraňovala burina a to hlavne počas prvých troch rokov. Muchovník netrpí závažnými chorobami, ktoré by ho napádali, no v posledných rokoch sa rozšírila monilióza.  

Ako zbierať a zužitkovať plody

Je potrebné zbierať plody postupne, tak ako dozrievajú. Ako najúčinnejší sa odporúča ručný zber, nie striasanie plodov. A poznáte ich príjemnú chuť? Majú sladkú, šťavnatú dužinu a dajú sa zužitkovať v rôznych formách, či už ako čerstvé ovocie na konzumáciu alebo mrazené ovocie, rôzne šťavy, sirupy, lekvár, ako ovocie do koláčov a pod.

Aké blahodarné účinky majú?  

Obsahujú množstvo vitamínu A, C a veľa antioxidantov. Vitamíny E, B a K, ktoré podporujú dobrú náladu a vitalitu, zdravú pokožku a zabraňujú zrážaniu krvi. Sú zdrojom vláknin pre podporu funkcie hrubého čreva, vápnika pre pevné kosti, horčíka a mangánu pre imunitu a železa. Vďaka antioxidantom pomáhajú znižovať krvný tlak a majú protizápalové účinky. Už indiáni objavili jeho blahodarné účinky a využívali červené stonky a listy na prípravu čaju. V starej čínskej medicíne sa využíval na liečbu krvi.

Odkiaľ tento zdroj vitamínov pochádza?

Jeho pôvod je zo Severnej Ameriky a Kanady. V Európe a na Slovensku je známy hlavne druh Amelanchier ovalis,  ktorý rastie od nížin až po nadmorské výšky do 1100 m n.m.

Monika

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.