Mar 5, 2020
/
Záhrada

Trendy v záhradách 2020 - 2. časť

V druhom článku sa zameriame na materiály a konkrétne prvky v záhradách, ale aj na novodobé trendy ako recyklácia a kompostovanie.

1.      Hra & Relax

Záhrada sa vníma ako miesto pre oddych a trávanie voľných chvíľ pre celú rodinu. Integrovanie hracích prvkov do záhrad je čoraz častejšia požiadavka rodín s deťmi. Inštalujú sa prvky ako hamaky, hojdačky, pieskoviská, trampolíny, skulptúry alebo cvičebné pomôcky. Stavajú sa priestory združovania ako vonkajšie kuchyne, terasy s posedením a ohniská.  

2.      Vertikálne

 

Efektívny spôsob ako dosiahnuť pôsobenie zelene aj na malom priestore je vertikálne pestovanie. Stáva sa čoraz viac populárnym najmä pre ľudí žijúcich mestským životom. Na vertikálnej stene sa dá pestovať takmer čokoľvek, od byliniek cez trvalky až po popínavky.

3.      Drevo

Prírodné je IN, preto sa pri návrhoch terás, chodníkov a stavieb v záhradách čoraz viac uplatňuje drevo. Možností dreveného prevedenia je hneď niekoľko, či už sa zvolia domáce druhy (smrek, agát, buk) alebo tie exotické, drevo sa do záhrad jednoducho hodí. V prípade domácich druhov sa nemusíte obávať trvácnosti, odolnosť zabezpečuje hĺbková impregnácia.

4.      Modrá

Modrá je farbou roka aj v záhrade. Rastliny kvitnúce na indigo a v modrých tónoch budeme vidieť často.

5.      Voda

Myšlienka udržateľného dizajnu v záhradách pretrváva a naberá na význame, v centre pozornosti ostáva problematika zaobchádzania s vodou. Zadržiavanie vody v krajine sa dá dosiahnúť pomocou poldrov alebo retenčných nádrží, ktoré môžu slúžiť na obnovu spodných vôd alebo uskladnenie vody pre účely následného zavlažovania.

Dažďová záhrada v urbánnom prostredí.

Okrem zadržiavania vody môžete zlepšiť podmienky a podporiť život v záhrade aj jednoduchým vodným prvkom ako nádoba na zber dažďovaje vody pre vtáctvo. Voda zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne.

6.    Kompostovanie

Okrem podpory života v záhrade a redukovania pesticídov sa do záhrad dostáva čoraz viac aj téma kompostovania, ktoré má viacero benefitov: znižuje uhlíkovú stopu, vytvára živiny potrebné pre rast rastlín, zvyšuje úrodnosť pôdy a znižuje produkciu odpadu o zhruba 40%. Kompostovanie môže byť spravené v akomkoľvek merítku.

7.      Recyklácia & Upcyklácia

Snahy znižovať produkciu odpadu popularizujú témy recyklovania a upcyklovania. V záhradách to napríklad znamená znovuvyužitie pôvodných materiálov alebo vytvorenie nového účelu pre staré veci (nádoby na pestovanie, vodné prvky apod.).  

Využitie starých tehál v záhrade.

Zuzka

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.