Feb 27, 2020
/
Záhrada

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

1.      Menej je viac

Do popredia sa dostávajú záhrady nadväzujúce na okolitú prírodu. V praxi to znamená zjednodušovanie výsadbových schém, využívanie jemnej textúry tráv s jednoduchou paletou trvaliek a prírodne pôsobiacich prvkov. Cieľom je vytvoriť prirodzene pôsobiaci celok pozostávajúci z mozaiky jednotlivých častí záhrady podľa zamerania a účelu.

2.      Sezónne kvitnutie

Väčšinu návrhov záhrad a výber konkrétnych druhov určuje hlavne názor majiteľa. Tento prístup sa mení, výber druhov je viac podriadený vzorom v okolitej prírode. Preferujú sa domáce druhy a trvalky pred jednoročkami. Prelínajúca doba kvitnutia bylín a tráv vnáša do záhrady prirodzenú premenlivosť a vizuálny prechod od začiatku až po koniec vegetačného obdobia rastlín.

3.      Bezúdržbovosť

 

Požiadavka nízkoúdržbovej záhrady nikdy nevyjde z módy, hlavne v dnešnej uponáhľanej dobe. Spôsob akým to dosiahnuť je preferovanie kríkov a výsadby okrasnej svojimi listami. Pri výsadbe rastlín tiež existujú varianty s nižšími nárokmi, podstatné je dôkladne prispôsobiť druhový výber podmienkam záhrady.

4.      Jedlý les

Nie len úžitková záhrada s vyvýšenými záhonmi s paradajkami a zeleninou. Jedlý les predstavuje koncept fungujúceho mini ekosystému, kde väčšina vysadených stromov, krov a bylín patrí k jedlým druhom. Na rozdiel od tradičných záhrad sú v tomto type pestované trvalky namiesto letničiek a druhy sú navrhnuté tak, aby sa navzájom podporovali a vyžadovali minimálne nároky na údržbu.  

5.      Ekológia

 

Zmena klímy a strata biodiverzity dnes patria k všeobecne známym faktom a pri návrhoch záhrad sa začína brať v úvahu aj táto problematika. Podpora biodiverzity v praxi znamená výsadbu domácich druhov lákajúcich hmyz a vtáctvo, výsadbu bohatú na nektár a druhovú pestrosť, využívanie lúčnych výsadieb, zakomponovanie vodného prvku do záhrady a zadržiavanie dažďovej vody na pozemku. Cieľom je vytvoriť záhradu podporujúcu okolitý život.

6.      Investícia

Rozpočet určený na záhradu sa pomaly zväčšuje a majitelia domov sú ochotní do záhrady čo-to investovať. Týka sa to či už vypracovania kvalitného návrhu, ktorý následne môže ušetriť peniaze v realizácii a celkovej údržbe záhrady, ale aj jednotlivých prvkov a materiálov, ktoré sa v záhrade umiestňujú. Ak si záhradu raz spravíte, nebudete mať chuť ju na ďalší rok meniť. Investícia do kvalitných materiálov sa oplatí.

V ďalšom článku sa zameriame na materiály a konkrétne prvky v záhradách, ale aj na novodobé trendy ako recyklácia a kompostovanie.

Zuzka

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 2. časť

March 5, 2020

V druhom článku sa zameriame na materiály a konkrétne prvky v záhradách, ale aj na novodobé trendy ako recyklácia a kompostovanie.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.