Jul 20, 2018
/
Záhrada

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Už dlhé roky sa totiž kdesi v zákulisí ukazuje, že práca s rastlinkami a prítomnosť prírody vplýva pozitívne na deti. Napríklad aj dávnejšie štúdie poukazujú na to, že kontakt detí s prírodou môže napomôcť k rozvoju tvorivých schopností, k rozvoju predstavivosti, emocionálnemu rozvoju, k zlepšeniu sociálneho správania a vzťahov k prostrediu, uvedomovania si sebahodnoty, k rozvoju inteligencie, k zlepšeniu koncentrácie a sebadisciplíny. Dané tvrdenie sa snažíme našim článkom aspoň trochu podporiť v praxi, aj keď možno v inom štýle.

Predsalen, záhradka nemusí byť iba o sadení a polievaní. Je to priestor, ktorý môžeme vnímať rôzne. Často sa stáva, že kým chcú mať dospelí rastliny pod kontrolou v záhone alebo relaxovať na pokosenom jemnom trávniku, tak deti zatiaľ objavujú, vytvárajú a hrajú sa. Ale skúsili ste niekedy hru na rastlinkové umenie? Nakoniec možno zabaví aj vás. A nie len záhrada, ale tiež balkón, terasa, či izbové rastliny sú vyhovujúce pre nasledovnú aktivitu. Jej charakter vám prezradia obrázky.

Prvé fotografie sú príkladom koláže tvorenej z častí rastlín, pričom pozadím je obyčajný biely výkres. Je zaujímavé sledovať, čo urobí zopár odlišných lístkov pokope, keď im vložíme impulz z našej mysle. 

Samozrejme pre účely takéhoto umenia nemusíte s deťmi otrhať všetko, čo máte doma. A tak je tvorba druhého typu šetrnejšia: výkres je len podložený pod rastlinky, následne vytvorená fotografia, vytlačená, vkreslený obrázok a doplnený text z riekanky. Nie je to nič ťažké a je to malou inšpiráciou pre ďalšie nápady. Aj takto sa dá postupovať s fantáziou u detí.

A čo myslíte? Aké zviera stretne dobrodruh v džungli? Alebo je to kamarát Kubko na hojdačke z lana, ktorú majú na chate pri lese? Kam pláva tanečnica na lodi? A či len zasadila nakrivo strom na terase? Doniesol chlapec dievčaťu kyticu, či ona hodila kyticu jemu? 

Pavla

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.