Jul 5, 2018
/
Svadba

Príprava svadobnej výzdoby po Kanadsky

Ako vyzerajú top kvetinové výzdoby svadieb v zahraničí? Nemusíte ďalej pátrať na internete. Čítajte a dozviete sa z prvej ruky všetko o príprave svadby s jednou z najlepších kanadských floristiek.

Svoju ročnú výpravu v Kanade som sa rozhodla využiť naplno a podarilo sa mi infiltrovať do jedného z top ateliérov floristickej výzdoby nielen v Montreale, ale v Kanade vôbec. Ateliér Carmel na čele s vynikajúcou floristkou púta záujem verejnosti už zopár rokov (presvedčte sa sami a kliknite na ich instagram). Sama som v ateliéri strávila niekoľko dní a o tento zážitok sa s vami rada podelím. 

Prekrásny zmätok

Na začiatku je vždy chaos. V Carmelinom ateliéri sme sa zhromaždili ôsmi a plní nadšenia sa pustili do príprav 4 víkendových svadieb. Rozbaliť, vyčistiť, roztriediť a oštítkovať kvety nám zabralo deň a pol. A že ani to nebolo len tak! Často sme sa v správnej „príprave“ kvetín strácali (niektoré druhy potrebujú putovať ihneď do chladiaceho boxu, iné zase vložiť do teplej vody). Za celý deň sa mi v rukách vystriedalo toľko druhov kvetín, ako inde za celú sezónu.

Ako? Lokálne!

Väčšina kvetov, ktoré Carmel v svojom ateliéri používa pochádzajú z lokálnych fariem a množstvo zelene z voľnej prírody. Počas príprav sme preto obratne prekračovali a presúvali vedrá plné odrezaných konárov stromov či krov, a rovnako ako kvitnúce kvety čistili natrhané steblá tráv a starostlivo ich vkladali do váz. Hoci je využívanie lokálnych kvetín a zelene súčasným trendom v kvetinovej výzdobe, Carmel s naturálnym štýlom začala už od zrodenia svojej značky.

A zábava mohla začať

Keď boli kvety pripravené a roztriedené, mohlo sa začať tvoriť. Každý dostal pridelenú úlohu, potrebné inštrukcie a zoznam kvetín, ktoré mal použiť. 

Carmel to má v oku, chytí zopár kusov kvetín a zelene a za moment má vytvorené dielo na titulku magazínu. 

Pri tvorbe aranžmánov a kytíc bolo pravidlo jednoduché, všetko muselo pôsobiť prírodne, nasledovať prirodzený smer rastu a harmonicky sa dopĺňať. Žiadne umelé kompozície, všetko v jednoduchých a základných líniách a osiach, a hlavne so zmyslom pre ten najväčší detail. Jemné štruktúry tráv a drobných listov v spojení s kvetmi pôsobia jednoducho skvelo.

 

Balí sa

Tak ako na začiatku bolo treba všetko vybaliť a roztriediť, rovnaká úloha nás čakala aj na konci. Predpripravené výtvory sa museli naskladať do prepravných krabíc a pripraviť na prevoz, ostatkové kvety opäť roztriediť, oštítkovať a všetko prichystať na veľký deň.

 

Deň D

Ak ste si mysleli, že väčšina práce floristickej výzdoby prebieha predom, mýlili ste sa. Svadobný deň sa začal rovnako ako v ateliéri, rozložili sa konštrukcie, vyložili kvety a začala výzdoba na mieste. V svadobný deň sa pracovalo na výzdobe stropu, uličky, svadobného oblúka, pódia pre kapelu, závesov a ďaľších samostatných aranžmánov, ktoré by cez noc nevydržali čerstvé.

Nebudem klamať, výzdoba v svadobný deň bol najväčší stres všetkých dní. Tu sa tvorí v húfe ďaľších ľudí (manažérov, čašníkov, dekoratérov, hudobníkov, fotografov... ) a nikto nie je ochotný robiť ústupky. Keď koordinátorka svadby vyhlásila „One hour left“, všetkým nám pri pohľade na polovyzdobený priestor tak trochu vypadli slová. Všetko sa ale nakoniec stihlo, perfektne a načas. 

Summa summarum

Na príprave tejto dokonalej svadby sa podielalo priemerne 8-10 ľudí počas 3 dní. Použilo sa množstvo kvetín z fariem okolo Montrealu (pivonky, iskerníky, delphiniá, náprstníky, bledule, karafiáty, ruže, papuľky, astilbe...). Výsledok? Fenomenálny. Priestory, miesto svadby, dekorácie, a vôbec všetko ostatné dotiahnuté do posledného detailu v tej najvyššej kvalite. A rozpočet kvetinovej výzdoby? Skúste tipnúť :)

Zuzka

Súvisiace články

No items found.