May 2, 2018
/
Záhrada

Pľúcnik lekársky

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trváca medonosná bylina vysoká 10 – 30 cm. Kvitne od marca do mája a zbiera sa v rovnakých mesiacoch. Spoznáte ju vďaka svetlosivým škvrnám na chlpatých listoch.

Načo je dobrý?

Pľúcnik sa (prekvapivo) používa na všetky ochorenia dýchacích ciest – zápal priedušiek, astma, odhlienenie, kašel. Má protizápalové a močopudné účinky a podporuje zrážanlivosť krvi. Ako čerstvá bylina sa tiež hodí do jarných šalátov (najmä mladé prízemné listy) ako prísun vitamínu C.

Kde ho nájsť?

Nájdete ho na vlhkých a zatienených miestach v lesoch a húštinách. U nás je rozšírený hlavne v juhozápadnej časti Slovenska v teplejších dubových a dubovo-hrabových lesoch.

Ako zbierať?

Zbierajú sa listy a kvety (sú účinnejšie). Mladú kvitnúcu vňať režte nad zemou a sušte pri teplote do 40°C (ako RAW) na zatienenom a prevzdušnenom mieste. Všetky časti sa dajú použiť aj bez sušenia.

Ako ho používať?

V ľudovom liečitelstve sa najčastejšie používa zápar – kvety alebo listy zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 15 minút. Vďaka podpore zrážanlivosti ho môžeme použiť aj pri rezných ranách, stačí listy umyť a priložiť na ranu. Vraj je aj dobrým pomocníkom pri odvykaní od fajčenia.

Pestovať?

Áno, pľúcnik sa dá pestovať aj pri dome alebo na balkóne. Mať liečivú bylinu po ruke sa oplatí, stačí ho vysadiť na tienisté miesto a zabezpečiť pravidelnú zálievku.

Zuzka

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.