Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.
Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trváca medonosná bylina vysoká 10 – 30 cm. Kvitne od marca do mája a zbiera sa v rovnakých mesiacoch. Spoznáte ju vďaka svetlosivým škvrnám na chlpatých listoch.
Pľúcnik sa (prekvapivo) používa na všetky ochorenia dýchacích ciest – zápal priedušiek, astma, odhlienenie, kašel. Má protizápalové a močopudné účinky a podporuje zrážanlivosť krvi. Ako čerstvá bylina sa tiež hodí do jarných šalátov (najmä mladé prízemné listy) ako prísun vitamínu C.
Nájdete ho na vlhkých a zatienených miestach v lesoch a húštinách. U nás je rozšírený hlavne v juhozápadnej časti Slovenska v teplejších dubových a dubovo-hrabových lesoch.
Zbierajú sa listy a kvety (sú účinnejšie). Mladú kvitnúcu vňať režte nad zemou a sušte pri teplote do 40°C (ako RAW) na zatienenom a prevzdušnenom mieste. Všetky časti sa dajú použiť aj bez sušenia.
V ľudovom liečitelstve sa najčastejšie používa zápar – kvety alebo listy zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 15 minút. Vďaka podpore zrážanlivosti ho môžeme použiť aj pri rezných ranách, stačí listy umyť a priložiť na ranu. Vraj je aj dobrým pomocníkom pri odvykaní od fajčenia.
Áno, pľúcnik sa dá pestovať aj pri dome alebo na balkóne. Mať liečivú bylinu po ruke sa oplatí, stačí ho vysadiť na tienisté miesto a zabezpečiť pravidelnú zálievku.