May 24, 2018
/
Záhrada

BYLINKY do kuchyne

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Mätu, medovku, materinu dúšku, šalviu si môžete natrhať u vás doma a vychutnať si zdravý čaj. Sladká stévia alebo voňavá bazalka. Z tých sa neviem prestať tešiť. Teraz je čas jahôd a tie ako rozsekané tvoria s bazalkou veľmi chutnú kombináciu, v menej zdravej forme taktiež spolu s vanilkovou zmrzlinou. Do slaných jedál sa vám bude hodiť aj pažitka, petržleňová vňať, či oregano. Môžete ich mať v byte, na balkóne alebo terase a budú rovno po ruke.

Čo tieto bylinky skrývajú v sebe a ako ich pestovať?

Sú veľmi ľahko pestovateľné aj v meste. Nie je podmienkou mať záhradu. Stačí trochu slnka a malá starostlivosť. Vyžadujú pravidelné polievanie, najmä počas letných slnečných dní. Treba dávať pozor na priame silné žiarenie a niektorým vyhovuje predsalen viac polotieň. Na zasadenie použite špeciálny substrát na bylinky alebo klasický záhradnický substrát a nezabudnite na drenážnu vrstvu naspodu kochlíka (kamene, keramzit). Bylinky môžete nakombinovať do jedného kochlíka, ale najmä mätu odporúčam sadiť samostatne do väčšieho. Rýchlo a širokosiahle sa dokáže rozrásť a iné rastliny tak môže vytlačiť. Lístky, ktoré chceme použiť sa odporúča odtrhávať z vrchu, aby tie väčšie zospodu mohli akokeby naďalej udržiavať rastlinu v dobrej kondícii.

MÄTA/MENTHA – Rýchlo rastie a regeneruje, v záhradach sa dokáže rozrásť ako burina. Často sa používa do čajov alebo limonád. Má korenistú vôňu aj chuť. Vyhovuje jej polotieň.

MEDOVKA/MELISSA – Má vajcovité tmavozelené jemne chĺpkaté listy podobné mäte a sviežu vôňu. Pôsobí upokojujúco a podporuje dobrý spánok. Darí sa jej na slnku v pôde bohatej na živiny.

ŠALVIA/SALVIA – Je vhodná na slnečné stanovisko. Najmä pri pošúchaní listu má aromatickú vôňu. V rámci výsadby odpudzuje hmyz.

TYMIÁN/ DÚŠKA TYMIÁNOVÁ/THYMUS VULGARIS – Obľubuje slnečné stanovisko chránené pred vetrom a znesie aj sucho. Táto rastlina je z čeľade hluchavkovitých ako aj materina dúška – Thymus serpyllum.

STÉVIA/STEVIA – Listy majú veľmi príjemnú sladkú chuť. Má rada teplo a svetlo, no neprospeje jej silné priame slnko ani nadmiera vlahy.  

OREGANO/Pamajorán obyčajný/ORIGANUM VULGARE – Tejto bylinke sa darí na slnku a suchu, pochádza zo stredomoria, je obľúbená v talianskej kuchyni. Má drobné zelené lístky.

KORIANDER/CORIANDRUM – lístky sa podobajú na petržleňovú vňať. Tejto bylinke vyhovujú opäť slnečné stanoviská.

PAŽÍTKA/ALLIUM – Pripomína chuť jarnej cibuľky. Rastie v trsoch. Obľubuje dostatočne vlhkú pôdu a darí sa jej dobre v polotieni.

BAZALKA/OCIMUM BASILICUM – Má príjemnú zároveň výraznú vôňu. Najviac látok obsahujú lístky pred kvitnutím, prípadne je dobré kvety odstrihnúť, aby neznižovali výživovú kvalitu listov. Potrebuje slnko a dostatok vlahy.

ROZMARÍN/ROSMARINUS OFFICINALIS – Vyžaduje slnečné stanovisko, nevadí mu ani suchšia pôda, naopak nemá rad premokrenie. Je veľmi aromatický. A pripomína prímorské prostredie. Lístky sú úzke, vyzerajú ako ihličnaté.

Bylinky obsahujú množstvo látok, silíc, vitamínov, stopových prvkov pozitívne vplývajúcich na zdravie. Či už pri udržiavaní zdravia alebo liečení niektorých chorôb sú výborným bio prírodným výživovým doplnkom s antibakteriálnymi účinkami. Môžeme ich zúžitkovať vo forme čaju, limonády, smoothie. Vďaka ich aromatickým vôňam a chutiam sú výborným doplnkom k rôznym jedlám, napríklad bazalka či oregano patria k základom talianskej kuchyne. Alebo ich môžeme použiť na inhalácie, kloktanie, obklady, kúpele. Ako liečivé rastliny pôsobia pri prechladnutí, kašli, hnačke, zápachu v ústach, celkovo tráviacich ťažkostiach, črevných, kožných, pľúcnych ochoreniach, plesniach, poruchách nervovej sústavy, strese a ďalej. Samozrejme nie sú náhradou tradičnej západnej medicíny, ale sú výborným prírodným prvkom podporujúcim zdravie v jeho prirodzenej podstate.

Pavla

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

April 28, 2018

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.