Apr 28, 2018
/
Záhrada

Ako úspešne vybudovať jedlý balkón

Vyjsť na balkón v papučiach a odtrhnúť si voňavé paradajky a uhorku do šalátu. Cestou natrhať pár lístkov bazalky a oregána, nezabudnúť na citrónovú trávu do limonády a môže sa ísť variť... Nasledujte tieto kroky a aj vy budete mať z balkóna produkčnú záhradku.

Tajomstvo úspechu jedlých balkónov sa skrýva v úplnom začiatku projektu. Aby ste si vytvorili zelenú oázu, v ktorej sa budete cítiť dobre ako vy tak aj vaše rastliny, musíte poznať potenciály a limity priestoru. Na čo všetko sa teda zamerať?

Slnko

Nebudeme si klamať, rastliny svetlo potrebujú. Väčšina z nich vyžaduje 6 hodín denného svetla, zelenina potrebuje byť osvetlená v priemere až 6-8 hodín. A čo v preklade hovoria ikonky so slniečkom na štítkoch?

Plné slnko: najmenej 6 hodín denného svetla
Nepriame svetlo: 3-6 hodín svetla ráno alebo večer, nie počas najteplejšej časti dňa
Polotieň: 3-6 hodín svetla, úplné zatienenie počas najhorúcejšej časti dňa
Tieň: 3 alebo menej hodín v svetlom tieni, nie priame slnko

Ak si nie ste istí, aké svetelné podmienky sú práve na vašom balkóne, skúste malý trik. Spravte si fotografiu alebo skicu balkóna a zaznačte na ňu osvetlené a zatienené miesta. Začnite východom slnka a pokračujte každú hodinu. Takto dostanete celkom presný obraz svetelných podmienok na vašom balkóne.

Vietor

Myslite na bezpečnosť. Balkóny sú často exponované a vietor vie veľmi ľahko rastliny zničiť alebo zhodiť na prechádzajúcich sa susedov. Všetky prvky preto upevnite a nenechajte nič na náhodu.

Ak potrebujete vytvoriť na balkóne ochranu voči vetru, použite silné rastliny s pevnými stonkami a umiestnite ich na okraj balkóna. Vytvoria zábranu za ktorú môžete ďalej sadiť delikátnejšie druhy. 

Vhodné druhy na „balkónový vetrolam“ sú: Dicentra, Aquilegia, Delphinium, Lupin, Lychnis, Phlox, Rudbeckia, Veronica, Papaver, Aconitum a popínavé fazule s trelážou.

Priestor

Veľkost balkóna je základným limitom, ktorý nijako neovplyvníte. Preto musíte plánovať dopredu, pýtajte sa, koľko druhov rastlín a zeleniny chcete na balkóne mať, kde všade môžete pestovateľské nádoby umiestniť. Majte pred sebou plán osvetlenia balkóna, vezmite papier s ceruzkou a skicujte. A ak máte málo miesta, skúste to vertikálne! Na balkóne rýchlo a jednoducho vytvoríte vertikálne steny plné byliniek a ušetríte kopec priestoru.

ŠPECIFIKÁ PESTOVANIA NA BALKÓNOCH

Letné horúčavy vedia byť peklo, a čo sa nepáči vám, nebude sa páčiť ani rastlinám. Slnečné žiarenie vysušuje pôdu a dokáže rastliny obrať o posledné kvapky vody veľmi rýchlo. Aby ste nemuseli behať na balkón s krhlou plnou vody každú hodinu, skúste tieto triky:

1 je viac ako 10

Radšej použite jednu veľkú nádobu so zmiešanou výsadbou ako 10 malých kochlíkov. Väčšia nádoba znamená viac zeminy a viac zeminy znamená viac vody. Malé črepníky s jednou rastlinkou na balkón ani nedávajte, v horúcich letných dňoch v nich pôda preschne takmer okamžite a rastlinky vám rýchlo uhynú.

Použiť veľké pestovateľské hrantíky so zmiešanou výsadbou je pre balkón ideál. Ale pozor, nie všetky druhy rastlín sa majú navzájom radi, preto budete musieť popátrať a zistiť najvhodnejšie výsadbové kombinácie (hľadajte pod heslom: „alelopatia“ alebo „companion planting“). Osvedčená kombinácia je napríklad paradajka s bazalkou a uhorkou.

Mulčujte

Aby ste zabránili nadmernému vyparovaniu vody, musíte povrch pôdy niečím pokryť. Okrem bežne kupovaných mulčovacích kôr (ktoré nie sú najekologickejšie riešenie) môžete použiť štrk alebo kamene, noviny, slamu či rôzne textílie.

Sledujte svoje rastliny

Jediné pravidlo, ktoré vám zaručí úspech pri pestovaní je jednoduché: Sledujte svoje rastliny. Zalievajte, keď sú rastliny suché, a tie, ktoré majú radi sucho, nechajte trošku preschnúť (rozmarín, levandula). Pri polievaní zalievajte celú plochu pôdy (nie len to miestečko odkiaľ rastlina vyrastá), počkajte 10-15 minút a zalejte znova.

Zalievajte odstátou vodou. Nie, že by neodstáta voda rastliny zabila, rozhodne však spôsobuje väčší stres s odbúravaním chlóru či iných nežiadúcich látok. A svoje rastliny predsa stresovať nechcete, preto vodu nechajte odstáť najlepšie cez noc.

Dobrá drenáž je nad zlato. Ak váš kochlík nemá diery na odtok, vytvorte ich. Dobrý tip je postaviť črepník na kamene, vďaka čomu sa korene nebudú dotýkať odtečenej vody a vyhnete sa chorobám z premokrenia.

Kedy polievať?

Dajte svojim rastlinám dobrý začiatok dňa a polievajte ich ráno. Večer skontrolujte pôdu, a keď je treba, polejte znova.

Ako hnojiť?

Dobrá rada je pridávať malinké množstvo hnojiva do pravidelnej zálievky. Tým pádom budú rastliny zásobené živinami pravidelne a nie v jendorázových vlnách. Ostanú tak odolnejšie a krásne počas celého obdobia.

VÝBER RASTLÍN

Aj keby sme všetci najrajšej mali na balkóne zelevoc a mohli si odtrhnúť čerstvú paradajku, citrón aj avokádo, treba myslieť na limity priestoru a svetelné podmienky. Preto je vždy dobré spraviť si zoznam zeleniny, ktorú preferujete (vyberajte odrody, ktoré sú možno ťažšie zohnateľné na trhu alebo sa inak veľmi nepredávajú). Keď tento zoznam budete mať, overte si, či vám výber pasuje do podmienok vášho balkóna. 

Na začiatok je dobré zvoliť zmiešanú výsadbu zeleniny, byliniekkvitnúcich kvetov (tie prilákajú dôležitých opeľovačov, niektoré z nich majú dokonca jedlé kvety). Zoznamy druhov, ktoré môžete sadiť v spoločných výsadbách nájdete na internete pod heslom „companion planting“. Vždy premýšlajte o tom, akým spôsobom zelenina rastie a zvoľte druhy, ktoré si nebudú konkurovať (napríklad mrkva + reďkovka).

Paradajky môžete napríklad zasadiť v kombinovanej výsadbe s borákom (medonosná rastlina, ktorá priťahuje prospešný hmyz), aksamietnicou a pažítkou (odpudzujú vošky), šalátom a bazalkou (proti moliciam a roztočom). Ak sa rozhodnete pestovať paradajky, nezabudnite na treláž – teda oporu pri raste.

Na záver pripájam zoznam vhodných druhov zeleniny pre pestovanie na balkóne: paradajka, šalát, reďkovky, paprika, chilli, špenát, hrach, fazuľa, mrkva, baklažán, uhorka, tekvica, pór, repa, melón, jahody, bobuľové ovocie, bylinky.

DRUHY PRIŤAHUJÚCE VČELY: Echinacea, Calendula, Mäta anízová, Monarda, Aksamietnica

DRUHY NA SLNEČNÉ STANOVISKO: bobuľoviny, paradajka, tymián, levandula, rozmarín, baklažán

Zuzka

Súvisiace články

Exteriér

Trendy v záhradách 2020 - 1. časť

February 27, 2020

Navrhovanie záhrad sa v roku 2020 zameria na využitie všetkých potenciálov, ktoré priestor ponúka a tvorbu záhrad priateľských k okolitej prírode. V dvoch článkoch vám prinesieme prehľad najpodstatnejších bodov z celosvetových trendov. V prvom článku sa zameriame najmä na výsadbu a celkový koncept záhrad.

Rastlinky zo sveta detskej fantázie

July 20, 2018

Aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že náš článok je opäť o rastlinách, v skutočnosti v ňom nájdete dobrodruha v džungli, exotickú tanečnicu na lodi, láskyplné stretnutie, rande starších na mesiaci, papučky ponechané na pospas, mačky leňošky a staré známe prevzaté detské riekanky.

Zázračný Amelanchier

June 9, 2018

Amelanchier, slovenským názvom Muchovník (alebo indiánske čučoriedky) patrí medzi dreviny, ktoré znovu získavajú "zašlú slávu". Vychytal všetky muchy a je skvelým výberom pre pestovanie. Okrasný, jedlý, nenáročný. Má mnoho výhod, ktoré využívajú nie len záhradkári, ale aj ekológovia. Rastie vo vašej záhradke alebo ho vôbec nepoznáte?

BYLINKY do kuchyne

May 24, 2018

Pestovanie byliniek pre ich chuť a účinky má ďalekú históriu a stále zmysel pre súčasnosť. Prírodné vitamíny budete mať po ruke od jari do jesene.

Pľúcnik lekársky

May 2, 2018

Bylina starých materí používaná stáročia vďaka svojim liečivým účinkom. Vysaďte si ju aj u vás a spoznajte jej liečivé účinky na vlastnej koži.